Anasayfa     Günün Haberleri     Urfapress Tv     Yazarlar     Foto Galeri     Künye     İletişim  

  05 Mart 2021

   Urfa'ya 14 Maddelik Genelge Geldi   Urfa'ya 14 Maddelik Genelge Geldi   Büyükşehirden "MÜZİK ŞEHRİ" Atağı   Büyükşehirden "MÜZİK ŞEHRİ" Atağı   HALİLİYE'de SPOR TESİSİ Yapılacak   HALİLİYE'de SPOR TESİSİ Yapılacak   Haliliye'de Normalleşme Denetimi   Haliliye'de Normalleşme Denetimi   ÇALIŞMA SAATLERİ DEĞİŞTİRİLDİ   ÇALIŞMA SAATLERİ DEĞİŞTİRİLDİ   DEAŞ Şüphelisi 14 Şüpheli Adliyede   DEAŞ Şüphelisi 14 Şüpheli Adliyede  Site İçi Arama

Röportaj

Açanal'dan Atilla'ya Açıklamalar

 AK Parti Şanlıurfa Milletvekili Gülender Açanal, MEDYAURFA.COM Genel Yayın Yönetmeni Gazeteci Nedim Atilla’yı Esentepe’deki bürosunda ziyaret etti.İşte o röpörtaj…

Anket

URFASPOR KÜME DÜŞER Mİ?
EVET
HAYIR
FİKRİM YOK

Günün Manşetleri

Günün Fotoğrafı

Önemli Linkler

Hava Durumu

Nerede Eski Bayramlar?

 


Nerede Eski Bayramlar?Büyüklerimiz derlerdi de anlamazdık; -Her yıl bu bayramları göresin. Bayramlarınız, ailenizle, çocuklarınızla şen olsun, beraber olsun.

İnsan yaşadıkça; neler görüyor. Güzel günler görelim, inşallah. Dünyaya gelen Pandemi, insanların yaşantısını, doğrularını, alışkanlıklarını değiştirdi. Kendi sağlıklarını ve çevresindeki kişilerin sağlığını korumak için önlem almak, dikkat etmek artık kaçınılmaz.

Fakat her ne olursa olsun. Kendin için bir şeyler yapacaksın, ailen için, komşun için, akraban için bir şeyler yapacaksın.

Yarın bayram, bu gün evimizi güzelce temizleyip, tatlılarımızı, yapıp ve kişisel temizliğimizi yaparak bayrama, kendimize saygı gösterelim.

Bu gün bir arkadaşım aradı. Sesi alt perdelerden geliyordu. Evini temizlemiş, fakat bir yerlerde bir şeyler eksik, dedim ki, -hadi mutfağa gidip bir tatlı yap, sonra iki komşuna verirsin. İyi fikir, dedi.

Aslında; mutluluk altın tepside sunulmuyor. Biz onu kendimiz keşfedeceğiz. Her zaman, harekette, bereket vardır. Yaratıcılığını kullan, birine yardım et, kendine yardım et, kendine bir fırsat ver.

Bayram nedense bana nezaketi, şefkati, paylaşımı, merhameti çağrıştırıyor.

Nezaket hep yanlış anlaşılmıştır, başkalarına karşılıksız yardım eden, doğru söylenmesi gereken yerde nazik bir dille, doğruyu söyleyenler, saf, aptal gibi algılanabilmiştir.

Çünkü öyle bir dünya düzenine gelmiştik ki; insanların birbirine saygılı olması, karşılık beklemeden bir şeyler yapması, olsa olsa aptallık gibi algılanıyor olabilir veya güçlü birinin güçsüz birisine karşı söylemiş olduğu zedeleyici sözler karşısında sessiz kalmak da diğer insanları nezaketsiz durumuna düşürebilir.

Aslında nezaket'in içeresinde takdir, saygı, şefkat, bilgelik de barındırır.

Yanınızda hiç kimse olmadığında, sizi hiç kimse görmediğinde ne kadar naziksiniz?

Siz kendinize de ne kadar nazik davranıyorsunuz? Hadi bugün nezaket üzerine düşünüp en yakınımızdan başlayarak eyleme dökelim.

Eşinize, çocuğunuza, büyüklerinize, kardeşinize gösterdiğiniz nezâket, mutluluk hormonu salgılamasını, karşılıklı daha iyi bir sağlıklı iletişim döngüsüne neden olabileceğini biliyor muydunuz?

Bugün sadece 10 dakikanızı ayırıp sessiz sakin bir yerde oturun, derin derin 3 nefes alın hafifçe gözlerinizi kapatın, kendiniz için güzel şeyler dileyin, sonra kendinizi karşınızda oturuyormuş gibi hayal edin ve ona hayatı ile ilgili güzel olumlu dileklerde bulunun.
Daha sonra bunu aile üyelerinizden birini hayal ederek yapın, sonra bir arkadaşınızı hayal ederek yapın ve sonra arada bir karşılaştığınız alışveriş yaptığınız veya karşılaştığınız biri olabilir. Onu hayal edin onunla da hayatları ile ilgili olumlu güzel dileklerde bulunun sonra yavaşça gözlerinizi açın.

Hiç aramadığınız sormadığınız, birisine telefon edin. Halini hatırını sorun belki kapınızın önüne bir kap su bir kap mama koyun.

Aslında bir çok şey senin elinde..

Şu an hayatına bir bak. Diyelim ki, bu güne ne ekiyorsan, yarın, 5 yıl sonra onu biçeceksin.

Diyelim ki, mükemmeliyetçi yanların var, onu törpülemeye ne dersin?

Halen kendine eziyet, başkalarına eziyet ediyorsun, fark et.

Farklı bir dünya var..

Dünya senin algıladığından daha farklı olduğunu hiç düşündün mü?

Bir soru soruluyor, hemen seni sinirlendiren şey nedir?

Kendinize ne kadar merhametli davranıyorsunuz?

Belki de en acımasız tavırları, sözleri, hakaretleri, kendi kendinize, yapmış olabilir misiniz?

Tabii bir de başkasına duyulan merhamet ne kadar var İçinizde?

Bu bayram, farkındalıklı bir bayram, belki daha önceki bayramlar, gelmelerden, gitmelerden, misafire yapılan hizmetten şikayet ediyordunuz. Şimdi bayramlaşmanın, birlikteliğin kıymetini daha iyi anladınız.

Dileriz, pandemi, dünyamızdan usulca gider. Mutlu, sağlıklı, farkındalıklı bir bayram diliyorum.

Bu bayram bir araya gelemesek de, daha çok bayramlar, birbirimize sarıldığımız, kucaklaştığımız bayramları göreceğimizi biliyoruz.

belginturan.official@gmail.com

Ekleme Tarihi: 23 Mayıs 2020 14:18

Yazarın Diğer Yazıları İçin

Yorum Ekle

Yazdır

Flash Haber

URFA'da Hafta Sonu Yasakları Kalktı

 Düşük riskli iller arasında bulunan Şanlıurfa'da haftasonu yasakları kalktı.

Köşe Yazarları

Hüseyin GÜZEL

 

İmam Hüseyin SAVAŞ

 

Ali ÇİZMECİOĞLU

 

Mustafa ARISÜT

 

Beyhan ERGEN

 

Op.Dr.Yusuf Vehbi OCAK

 

Ayten DOĞAN

 

İsmail MUTLU

 

Ahin GÜNEŞ

 

H.İbrahim TORU

 

Abuzer AKBIYIK

 

İbrahim TORU

 

Halil ÇİNİ

 

Yusuf AKTAŞOĞLU

 

Osman Ataman BİNER

 

Belgin Turan SATICI

 

İsmail ARSLAN

 

Müslüm AKTÜRK

 

Halil SAVAŞ

 

GÜLSÜM MUNAR

 

Murat Şahin ŞAHANOĞLU

 

Adullah R.ELÇİ

 

Mahmut MANCI

 

Metin ŞENAY

 

Mehmet CANBEYLİ

 

DENEME

 

DENEME

 

DENEME

 

DENEME

 

DENEME

 

DENEME

 

DENEME

 

DENEME

 

DENEME

 

DENEME

 

DENEME

 

DENEME

 

DENEME

 

DENEME

 

DENEME

 

Anasayfa     Günün Haberleri     Sitene Ekle     Urfapress Tv     Yazarlar     Foto Galeri     Künye     İletişim  

  05 Mart 2021